Dziecięca Konferencja Foresight, czyli Wrocław przyszłości

Gdyby to dzieci, a nie dorośli, decydowały o tym, jak ma wyglądać – na przykład – wrocławski dworzec kolejowy, nasz świat byłby zdecydowanie piękniejszy.

Przebieralnia, basen z kolorowymi piłkami, armatki wodne… To tylko część atrakcji, jakie przewidzieli w swoim „projekcie” dworca kolejowego mali uczestnicy Dziecięcej Konferencji Foresight 2036-2056, która odbyła się w środę w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Tego dnia aula przy ul. Dawida po brzegi wypełniła się dziećmi z wrocławskich i dolnośląskich przedszkoli oraz szkół, które wspólnie zastanawiały się nad tym, jak stolica regionu będzie wyglądała w przyszłości.

Fot. Dominika Hull

A trzeba przyznać, że pomysłów im nie brakowało. Zostały one zaprezentowane w różnych formach – od rysunków, przez wypracowania, aż po etiudy teatralne. Opowiadała o nich również dr Kamila Kamińska z Instytutu Pedagogiki, jedna z organizatorek imprezy.

Z konferencyjnych materiałów wynika m.in., że już za 20-40 lat wszyscy będziemy poruszać się poduszkowcami (w grę wchodzą także specjalne maszyny do teleportacji), pozbędziemy się korków, a drzewa zakwitną słodyczami (nie zmienia to w niczym, rzecz jasna, faktu, że żywić będziemy się głównie ekologicznym jedzeniem).

Co poza tym? „Sami będziemy decydować, kiedy odpoczynek, kiedy wakacje. Nikt nie będzie tego narzucał”. Na wrocławskim Rynku pojawią się place zabaw i pociągi, a całe „centrum miasta będzie lewitować dzięki silnikom napędzanym przez bańki mydlane”. Każdy będzie miał też w parku własne drzewo, „do którego będzie mógł się przytulić”. Natomiast budynkiem, który zadziwi wszystkich, będzie budynek, „który wisi w powietrzu, ale nie wiadomo na czym”.

Fot. Dominika Hull

Nie wszystkie wizje przyszłości emanowały radością i nadzieją. Emilka na przykład obawiała się, że „domy będą poobdzierane z farby, nieodnowione”, a Gosia, że „nie będzie żadnych podwórek, wszystkie zostaną zastąpione przez parkingi”. Żadnych złudzeń nie miał Marcel, któremu przyszłość „po prostu kojarzy się z wojną” („Wszyscy będą smutni i będziemy sobie powoli rozmawiać, żeby wszyscy zrozumieli”).

Uczestnicy obrad otrzymali pamiątkowe dyplomy i gadżety, a ich opiekunowie pakiety do pracy z dziećmi nad tworzeniem przyszłościowych wizji miasta („Przyszłościowa Księga Miasta”, pacynka „Gąsienica przyszła”, karty Miasta Przyszłości).

Dziecięca Konferencja Foresight 2036-2056 została zorganizowana w ramach projektu „Miasto Przyszłości. Laboratorium Wrocław”, czyli badania Foresightu Miejskiego 2036/2056, realizowanego przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016.

2 Gru 2016

ostatnia modyfikacja: 10 Sty 2017