Badania / Ludzie / Nauka

Bogusław Pawłowski Popularyzatorem Nauki 2016

Organizatorami prestiżowego konkursu są serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatem mogą zostać osoby lub instytucje, które „pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi”. Od tego roku rywalizacja przebiega w pięciu kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in. współtwórczyni Warszawskiego Festiwalu Nauki prof. Magdalena Fikus, Centrum Nauki Kopernik, filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki oraz archeolog prof. Andrzej Kokowski.

W tym roku jednym z nominowanych był prof. dr hab. Bogusław Pawłowski, kierownik Katedry Biologii Człowieka Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego – i to właśnie on został laureatem Nagrody Głównej Konkursu „Popularyzator Nauki 2016”.

Jak pisze serwis PAP – Nauka w Polsce: „Bogusław Pawłowski zajmuje się głównie ewolucją człowieka, z akcentem na biologiczne uwarunkowania ludzkich zachowań, psychologię ewolucyjną i ekologię behawioralną człowieka. A to oznacza, że przedmiot jego zainteresowań dotyka nie tylko ewolucji człowieka, ale i praktycznie wszystkich dziedzin naszego zachowania, psychologii i życia społecznego. Można ryzykować stwierdzenie, że na polu popularyzacji prof. Pawłowski jest weteranem. Udziela wywiadów naukowych (w tym – dla pism zagranicznych, jak ‚New Scientist’, ‚Die Weltwoche’, ‚Sunday Time’, ‚L’Unione Sarda’) i pisze artykuły popularnonaukowe. Publikuje zarówno w pismach poświęconych nauce (takich jak np. ‚Wiedza i Życie’, ‚Focus’ czy ‚National Geographic’), jak i w czasopismach typu ‚Dziecko’ czy ‚Twój Styl’. Systematycznie gości w radiu, telewizji i na festiwalach nauki, gdzie prowadzi wykłady i uczestniczy w panelach dyskusyjnych (np. pod tytułem ‚Czy warto wierzyć w ewolucję’ lub ‚Człowiek a planeta’). Jako przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE) zainicjował, a potem zorganizował w 2016 r. Dni Darwina we Wrocławiu, gdzie był też jednym z wykładowców. Uczestniczył w debacie oksfordzkiej w Centrum Kopernika w Warszawie. Wykładał dla dzieci na Uniwersytecie I Wieku we Wrocławiu i na obozie Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci dla uzdolnionej młodzieży w Serocku w 2015 roku. Takich wykładów odbywa się z reguły kilka rocznie”.

Więcej o laureacie przeczytacie na stronie internetowej Katedry Biologii Człowieka.

Fot. Zofia Garncarek

15 Gru 2016