Nauka / 14 Styczeń

O archeometalurgii na geologii

Trwają wykłady w ramach kolejnego cyklu „Tajemnice Ziemi i Wszechświata”. W najbliższą sobotę o archeometalurgii opowie dr hab. Jakub Kierczak z Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska.

W trakcie wykładu pt. ” Archeometalugia – pole do popisu dla geologa”, dr Jakub Kierczak przedstawi związki geologii z archeologią. Odpowie również na pytanie, jakie informacje na temat dawnych technologii przetopu rud metali można uzyskać badając produkty uboczne procesu metalurgicznego. –  Archeologia i metalurgia to na pozór odległe od siebie dyscypliny, należące do odrębnych obszarów nauki. Jednak badania naukowe, mające na celu odtworzenie historii otrzymywania metali z rud, łączą w pewien sposób te dyscypliny. Połączenie to jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu metod analitycznych wykorzystywanych m.in. w geologii – tłumaczy dr Kierczak.

ruda miedzi
Fot. Jakub Kierczak/UWr/CC-BY-NC 2.0

Na wykład zapraszamy w sobotę 14 stycznia o godz. 10.00, do budynku Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy pl. M.Borna 9, do sali 503.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

12 Sty 2017