Aula Leopoldyńska – spełniające się marzenie

18 stycznia na zaproszenie rektora UWr prof. Adama Jezierskiego Aulę Leopoldyńską, w której pod koniec ubiegłego roku dobiegł końca kolejny etap kompleksowej renowacji, odwiedził prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Głównym założeniem rozpoczętego przed kilku laty projektu jest przywrócenie Auli Leopoldyńskiej pełnej wartości ekspozycyjnej poprzez kompleksową renowację jej zabytkowego wystroju. Łączny koszt szacowany jest na ok. 7–8 mln zł. Pierwszy milion złotych wyłożył Uniwersytet, zlecając w ostatnich latach opracowanie projektu konserwatorskiego, budowlanego i projektów wykonawczych, poprzedzonych wykonanymi w latach 2008–2009 r. bardzo szczegółowymi badaniami konserwatorskimi oraz konstrukcyjnymi.

Rozpoczęcie długo wyczekiwanych a zaplanowanych na kilka lat prac konserwatorskich było możliwe dzięki wparciu finansowemu Gminy Wrocław i dwóm dotacjom z zakresu ochrony dóbr i kultury dziedzictwa narodowego przekazanym na ten cel Fundacji dla Uniwersytetu Wrocławskiego w 2015 i 2016 r. Łączna kwota dofinansowania wyniosła blisko 2 miliony zł.

Początkiem działań były prace budowlane w zakresie konserwacji, remontu i wzmocnienia konstrukcji stropu nad Aulą, które były najpilniejsze, pochłonęły ponad 900 tys. zł. Dzięki wykonanej w okresie od lipca do listopada 2015 r. niezależnej konstrukcji stropu udało się zlikwidować, a przynajmniej zminimalizować, przenoszenie obciążeń na sklepienie pozorne, które jest stelażem malowideł sklepiennych. Po zakończeniu tych bardzo ważnych – choć niewidocznych dla osób odwiedzających Aulę – prac, można było przystąpić do renowacji wnętrza sali. Ponieważ najdroższe, a przy tym najbardziej czasochłonne, jest wykonanie kompleksowej konserwacji wystroju plastycznego (w sumie ok. 5 mln zł ), podjęto decyzję o podzieleniu prac restauracyjno-konserwatorskich na mniejsze etapy. Zdecydowano, że jako pierwsze renowacji zostanie poddane podium i na ten przeznaczono drugą, wynoszącą blisko 900 tys. zł dotację miejską.

Rozpoczęte w lipcu 2016 r. prace trwały pięć miesięcy i obejmowały malarstwo monumentalne sklepienia i ścian, rzeźby, sztukaterie, okładziny z barwnej marmoryzacji stiukowej, elementy snycerskie, meble oraz podest podium. Zespół kilkunastu, a czasami kilkudziesięciu konserwatorów dzieł sztuki pracował przez 6 lub 7 dni w tygodniu, po kilkanaście godzin na dobę. Równolegle trwały prace nad meblami, które zabiegom konserwatorskim poddawane były w pracowniach w Myślenicach i w Stróży (woj. małopolskie). Ponieważ renowacja takiego wnętrza jakim jest Aula Leopoldyńska uznawana jest za jedno z najciekawszych zadań konserwatorskich ostatnich dekad, władze uczelni zadecydowały, że podczas konserwacji sala będzie dostępna dla zwiedzających, jednak nie odbywały się w niej żadne uroczystości. Oficjalne odbiory zakończyły się pod koniec grudnia, zaś 18 stycznia Aula została zaprezentowana władzom Wrocławia.

O znaczeniu Auli Leopoldyńskiej dla Uniwersytetu Wrocławskiego i Wrocławia opowiedział rektor Adam Jezierski. – Ta sala budzi podziw i powszechny zachwyt gości naszej uczelni, którzy uważają, że drugiej takiej sali nie ma. Musimy o nią dbać, jesteśmy bowiem depozytariuszami historii – mówił rektor, dodając, że bez wsparcia ludzi dobrej woli uczelnia nie byłaby w stanie podołać tak drogiej renowacji Auli. – Człowiekiem dobrej woli okazał się dr Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który pozytywnie zareagował na nasze prośby i doprowadził do tego, że wydarzyło się coś o czym marzyliśmy od bardzo dawna – powiedział rektor, opowiadając o tym, czego udało się dokonać w 2015 i 2016 r. dzięki blisko 2 milionom złotych otrzymanym ze środków miejskich. Za życzliwe wsparcie wszystkich działań remontowych rektor podziękował nie tylko prezydentowi Wrocławia, ale także miejskiemu konserwatorowi zabytków, pani Katarzynie Hawrylak-Brzezowskiej, oraz dr. Łukaszowi Krzywce, odpowiedzialnemu za wszystkie prace prowadzone przy zabytkach uniwersyteckich. Szczególne wyrazy podziękowania i podziwu za wykonaną pracę rektor skierował w stronę konserwatorów, którzy z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem pracowali nad przywróceniem podium dawnej świetności. – Przyglądałem się ich pracy niemal codziennie i bardzo im kibicowałem. Widziałem, jak bardzo emocjonalnie podchodzili do tego zadania, bo ta Aula tak właśnie działa. Ona wiąże ludzi emocjonalnie – dodał rektor.

Dzięki temu, że mamy we Wrocławiu tak wspaniale obiekty jak ta Aula Leopoldyńska, Europejską Stolicą Kultury będziemy już zawsze – mówił prezydent Rafał Dutkiewicz, zauważając, że obiekty barokowe w sposób szczególny cieszą wrocławian dlatego, że na co dzień oczy są przyzwyczajone do obiektów gotyckich, których we Wrocławiu jest znacznie więcej. – Na pewno będziemy aktywnie wspierali dalszą część renowacji – obiecał prezydent i zapewnił, że będzie namawiał do udzielenia pomocy potencjalnych sponsorów. Zwracając się do rektora Jezierskiego, powiedział: – Mam nadzieję, że przejdzie Pan do historii jako ten, który wyremontował w całości ten jeden z najcenniejszych wrocławskich i dolnośląskich zabytków.

Wykonane w latach 2015–2016 prace, które możliwe były dzięki wsparciu władz miasta, uwieczniono specjalnym pamiątkowym postumentem, którego odsłonięcia dokonali wspólnie prezydent Rafał Dutkiewicz oraz rektor Adam Jezierski.

Kolejnym etapem prac będzie wzmocnienie i konserwacja empory muzycznej, która ze względu na stan techniczny tej części sali powinna zostać przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Więcej o Auli Leopoldyńskiej

Dodane przez: Kamilla Jasińska