Doktoranci / Pracownicy / Studenci / Wydarzenia

Przed nami Konkurs Piosenki Słowiańskiej

Miłośników piosenki słowiańskiej zapraszamy w poniedziałek 22 maja o godz. 17.00 do Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1). Zaśpiewają wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej, studenci i zaproszeni goście.

Po raz szesnasty koncert dla studentów nie tylko z Instytutu Filologii Słowiańskiej, chociaż takie były pierwotne plany, organizuje dr Wiesława Zybura, główna pomysłodawczyni i inicjatorka wszystkich edycji, szesnasty raz wspiera Konkurs zarówno pan Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, a wcześniej dyrektor PWN jak również OKiS. W jury zasiądzie dr Irina Kabyszewa, a także Anna Majkut-Polańska, wokalistka, jurorka, wieloletnia sponsorka – od szesnastu lat związana z konkursem, podobnie Stanisław Marinczenko, znakomity instrumentalista, wokalista, na pomoc którego zawsze mogą liczyć śpiewający studenci.

Aleksandra Attikova z Tomska. Koncert Piosenki Słowiańskiej w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego
Fot. z arch. Festiwalu Piosenki Słowiańskiej,

Na  wyraźną prośbę studentów – w tym uniwersyteckim święcie piosenki słowiańskiej zaprezentują się ulubieni wykładowcy oraz zaproszeni goście. Z Syberii, na specjalne zaproszenie prof. Adama Jezierskiego, rektora UWr, przyjedzie wykładowca TPUP dr Artiom Kollegov, który zaśpiewa jeden z ulubionych romansów naszego Rektora  Всё как прежде, всё та же гитара. Rektor będzie też akompaniować dr. Jakubowi Walczakowi, który tym razem zaprezentuje nam  jeden z najbardziej znanych, „cygańskich” rosyjskich romansów, napisany przez  Ukraińca, skomponowany przez zruszczonego Niemca, rozpropagowany przez Rosjanina  Fiodora Szalapina i Polkę Violettę Villas – Очи чёрные. Przesunął wszystkie swoje zobowiązania czeski wykładowca dr Igor Jelinek, by  zaśpiewać na naszym koncercie.

Nie zawiodą studenci, którzy z dr Moniką Jasińską-Okulewicz przygotowali wielki przebój Ałły Pugaczowej Всё могут короли. Studenckie śpiewanie rozbrzmiewające w IFS od wczesnej wiosny przypomina wszystkim o majowej imprezie. Pamiętamy solowy występ dr Okulewicz na scenie Auli Leopoldyńskiej i Sąsiada w jej wykonaniu. Na dwóch ostatnich konkursach występowała już ze swoimi studentami prezentując marsze I. Dunajewskiego. Niespodziankę szykuje Stas Marinczenko i nasz były student ukrainistyki, obecnie aktor Teatru Muzycznego Capitol Wojciech Dereń.

Jak zawsze – na scenie wystąpią rusycyści i Rosjanie, ukrainiści i Ukraińcy, bohemiści i Czesi, Słowaczka, Białorusinka, Rumunka, oraz Węgier. Ten ostatni przyjechał do IFS w ramach programu Erasmus plus. Przyjechał i został. Jest studentem filologii rosyjskiej naszego uniwersytetu. Zaśpiewają studenci z wrocławskiej germanistyki, psychologii, historii, stosunków międzynarodowych oraz studentka z Wyższej Szkoły Handlowej. Przyjadą specjalnie na konkurs dwie studentki z Tomska oraz były student uniwersytetu w Doniecku, obecnie doktorant uniwersytetu w czeskiej Ostrawie.

Studenci zaprezentują przeboje w językach – czeskim, serbskim, ukraińskim, rosyjskim i białoruskim. Usłyszymy przeboje wszech czasów m.in. Подмосковные вечера,  Дорогой длинною, znany rosyjski romans, największy chyba przebój  Heleny Vondráčkovej – Malovaný dzbanku,  Лише у нас на Україні, Рiдна мати моя, białoruską Bialawaja, czarniawaja i in.  Na zaproszenie dyrektora IFS prof. Michała Sarnowskiego zaprezentują się, miejmy nadzieję, przyszli studenci wrocławskiej serbistyki, obecnie uczniowie II klasy LO z Bolesławca, którzy  wykonają utwór  Verujem,  ne verujem belgradzkiego kompozytora, autora tekstów, gitarzysty  i wokalisty Bajagi. Polską wersję tego utworu pt. „Ostatnia nocka”, polska  publiczność zna  od  2011 roku dzięki  Maciejowi Maleńczukowi.  Na scenie Oratorium Marianum wystąpią również podopieczni Urszuli Dobesz, zastępcy dyrektora Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców i  pani Marty Jaroszewicz – dyrygenta.

Finalistów oceniać będą: przewodniczący jury – prof. Michał Sarnowski –  dyrektor IFS, OKiS reprezentować będzie zastępca dyrektora Andrzej Walus, wokalistka Anna Majkut-Polańska – właścicielka studia muzycznego Marimal oraz dr Irina Kabyszewa z IFS.   Przypominamy, że od ubiegłego roku jurorzy przyznają tylko nagrody główne, wyróżnienia zaś wręczają sponsorzy-fundatorzy nagród. Nagrodę Publiczności zaś przyznaje jury studenckie.

dr Monika Jasińska-Okulewicz ze studentami. Festiwal Piosenki Słowiańskiej w Oratorium Marianum
Fot. z arch. Festiwalu Piosenki Słowiańskiej

Impreza będzie wielkim muzycznym wydarzeniem dzięki życzliwości i współfinansowaniu władz: Instytutu Filologii Słowiańskiej, Wydziału Filologicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego i wrocławskiego OKiS-u. Projekt jest finansowany ze środków Województwa Dolnośląskiego i ze środków miasta Wrocław.

Patronat nad Konkursem objął JM Rektor UWr, Dziekan Wydziału Filologicznego oraz Konsul Honorowy Republiki Czeskiej.

Wstęp jest wolny.

Druga, nieformalna część konkursu odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym.

Maja Rokita

Angelika Sadłocha