Badania / Ludzie / Nauka

Stypendia START dla młodych naukowców z UWr

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała 100 stypendiów dla najzdolniejszych młodych naukowców. Wśród laureatów znalazło się sześciu badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy przed trzydziestym rokiem życia, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym programem Fundacji. Grono laureatów wszystkich konkursów, liczy już ponad 2800 osób. Stypendia mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1152 kandydatów. Średni wiek laureatów wynosi 28 lat, a 48 % nagrodzonych posiada stopień doktora.

Na Uniwersytecie Wrocławskim stypendia otrzymali

• dr Ewa Błaszczak z Zakładu Genetyki i Fizjologii Komórki Wydziału Nauk Biologicznych
  • dr Anna Oleszkiewicz z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych
  • dr Bartłomiej Pigulski z Zakładu Chemii Organicznej na Wydziale Chemii
  • dr Anna Potysz z Zakładu Petrologii Eksperymentalnej na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska
  • dr Dominika Grzesik z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych
  • Marcin Majewski doktorant z Wydziału Chemii

Stypendia zostały przyznane już po raz 25. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką Fundacja przeznaczy na stypendia START w 2017 roku, wynosi blisko 3 mln złotych.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

25 Sty 2017