Badania / Nauka / Wydarzenia

Studenci UWr współpracują z Wikipedią

Celem wspólnego projektu Instytutu Filologii Germańskiej oraz Wikimedia Deutschland jest uzupełnienie stron polskojęzycznej Wikipedii o treści związane z niemiecką literaturą.

Inicjatorką projektu i towarzyszącego mu seminarium jest dr hab. Monika Wolting z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, która na co dzień zajmuje się popularyzowaniem literatury niemieckiej w Polsce i od dłuższego czasu współpracuje z Wikimedia Niemcy. Wraz ze studentami chce poszerzyć polską wersję popularnej internetowej encyklopedii o wpisy dotyczące autorów niemieckojęzycznych i niemieckich wydawnictw, a także tamtejszej krytyki literackiej.

– Zadaniem naukowców, poza pracą dydaktyczną i naukową, jest wypracowanie dróg transferu wyników badań do szerokiego grona publiczności – mówi Monika Wolting. – Wikipedia jest właśnie taką przestrzenią. Miejscem, w którym dokonuje się proces systematyzowania wiedzy i przekazywania jej w dostępny sposób.

– Naszą rolą jest przybliżanie, wyjaśnianie informacji i faktów ludziom, którzy – w przeciwieństwie do nas – nie mieli możliwości dokładnego poznania historii i kultury Niemiec – dodaje Klaudia Żyto, studentka IFG.

W podobnym tonie wypowiadają się inne osoby zaangażowane w projekt. Olga Naczelnik podkreśla wagę współpracy uczelni z innymi instytucjami zajmującymi się rozpowszechnianiem wiedzy, a Katarzyna Sokołowska dodaje, że zmianie strony w relacji administrator-użytkownik towarzyszy bardzo przyjemne uczucie.

– Zamiast tylko czerpać informacje z Wikipedii, wzbogacamy ją o nowe wiadomości – mówi.

Obecnie polskojęzyczna Wikipedia ma spore braki w artykułach poświęconych nowej literaturze niemieckiej i całej kulturze literackiej w Niemczech. Istniejące notatki są skromne i – niestety – często błędne. Uczestniczki projektu zajmują się zatem nie tylko opracowaniem nowych tekstów, ale także poprawiają i uzupełniają wcześniej utworzone strony, korzystając przy tym z materiałów otrzymanych od Wikimedia Deutschland. Istotnym elementem prac jest uwzględnienie przy każdym wpisie polskiego kontekstu, np. relacji, jakie danego pisarza lub krytyka łączą z Polską.

W warsztatach związanych z projektem bierze udział 20 osób. Notatki często opierają się na ich pracach licencjackich i magisterskich.

– Zależało mi na zaangażowaniu studentów już na etapie wyboru materiału. Chciałam, żeby weszli w rolę producenta treści naukowych. Czytając powstałe wpisy encyklopedyczne, z przyjemnością stwierdzam, że zamiar się powiódł – mówi Monika Wolting.

Il. Wikimedia Foundation/CC BY-SA 3.0

27 Sty 2017