Ludzie / Nauka

O matematyce dla licealistów

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza licealistów do rozpoczęcia fascynującej przygody z królową nauk! Wszystko za sprawą projektu „Matematyka szkołą krytycznego i kreatywnego myślenia”.

We wszystkich rozwiniętych krajach brakuje informatyków. Za rosnącym zapotrzebowaniem rynku pracy na specjalistów z dziedziny informatyki nie nadąża wzrost liczby absolwentów kierunków informatycznych, a nawet wzrost zainteresowania młodzieży studiami na tych kierunkach. Dlatego Instytut Informatyki UWr, który kształci fachowców z branży, postanowił pokazać uczniom matematykę inną niż ta, która tradycyjnie jest nauczana w szkole. Takiej, która jest ciekawa i potrzebna na kierunkach ścisłych i technicznych oraz wykorzystywana w pracy informatyka. Organizatorzy liczą na to, że projekt przyczyni się do podniesienia kompetencji osób przyjmowanych na kierunki ścisłe i rozbudzi w uczniach zainteresowanie matematyką.

Każda z czterech edycji projektu obejmie 95 uczniów oraz 5 nauczycieli i adresowana jest do grup szkolnych (wraz z nauczycielami) ze szkół spoza Wrocławia oraz grup szkolnych i indywidualnie zgłaszających się uczniów z Wrocławia.

Jeden kurs będzie trwał 5 dni roboczych po 8 godzin zajęć. Merytoryczna zawartość kursów będzie skonstruowana w oparciu o doświadczenie zdobyte w instytucie podczas prowadzenia sześciu edycji kursu „Matematyka w dwa tygodnie”.

Projekt będzie realizowany we współpracy z gminą Wrocław. Całkowita wartość projektu wynosi ćwierć miliona złotych, z czego większość zostanie pokryta ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dla uczestników projektu przewidziano wyżywienie, a dla wybranych uczestników spoza Wrocławia również pokrycie kosztów dojazdu oraz noclegów. Rekrutacja do projektu zacznie się wkrótce, a projekt potrwa do czerwca 2018.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

7 Lut 2017