UWr szóstą uczelnią w Polsce najbardziej widoczną w sieci

Uniwersytet Wrocławski na szóstym miejscu w rankingu „Web of Universities” spośród polskich uczelni najbardziej widocznych w sieci. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski.

Ranking „Webometrics Ranking of World Universities” obejmuje ponad 20 tys. szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 420 uczelni polskich.

Inne polskie uczelnie uwzględnione w rankingu to: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Webometryczny ranking uczelni bierze pod uwagę zarówno ilość treści w Internecie (liczbę stron internetowych oraz plików zamieszczanych w sieci przez uczelnię), jak i widoczność oraz wpływ tych działań według linków zewnętrznych (cytowanie stron).

Celem rankingu jest ocena dotychczasowych działań uczelni w Internecie oraz zasygnalizowanie ośrodkom akademickim tego, jak ważne jest promowanie własnej działalności w sieci. Ma to także zachęcić uczelnie do rozpowszechniania wiedzy i promować otwarty dostęp do publikacji naukowych.

Ranking uwzględnia blisko 12 tys. szkół wyższych z całego świata, w tym 425 polskich uczelni. Publikowany jest przez Cybermetrics Lab, grupę badawczą z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej.

Cały ranking dostępny jest na stronie Ranking Web of Universities.

Dodane przez: Agata Sałamaj

9 Lut 2017