Ludzie / Wydarzenia

Jan Miodek uhonorowany przez UR

prof. Jan Miodek
Fot. Dominika Hull/UWr/CC BY NC 2.0

27 lutego odbędzie się uroczystość nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Janowi Miodkowi.

Jan Miodek to wybitny uczony, humanista, erudyta, językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim i ojczystej kulturze. Przedmiotem jego prac stała się polszczyzna współczesna i dawna, ogólna i regionalna; zainteresowaniem badawczym objął szeroki zakres wiedzy o języku – od gramatyki, przez leksykologię, leksykografię i frazeologię, po dialektologię, socjolingwistykę, onomastykę, język mediów, dyskurs religijny, publicystyczny i polityczny. Jest pierwszym w Polsce autorytetem w dziedzinie upowszechniania wiedzy o języku ojczystym, jego kulturze i poprawności.

Wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk i Rady Języka Polskiego, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu  Pedagogicznego i Uniwersytetu Opolskiego. Opublikował 17 autorskich książek, ponad 200 artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach, setki recenzji, komentarzy, komunikatów i not oraz kilkadziesiąt tysięcy felietonów i opracowań popularnonaukowych.

Uroczystość nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Janowi Miodkowi odbędzie się 27 lutego (poniedziałek) o godz. 11.00 w dużej auli UR (bud. A1) przy al. Rejtana 16c. Laudację wygłosi prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, a oprawę muzyczną zapewni Chór Wydziału Muzyki UR pod dyrekcją Katarzyny Sobas.

20 Lut 2017

ostatnia modyfikacja: 28 Lut 2017