Nauka / Studenci / Wydarzenia / 7–15 Marzec

Konkurs krasomówczy dla młodych prawników

Do poniedziałku 27 lutego studenci prawa i administracji mogą zgłaszać swoje kandydatury do eliminacji XXI Lokalnego Konkursu Krasomówczego.

Uczestnik konkursu ma za zadanie wygłosić mowę, zwieńczającą postępowanie przed sądem I instancji. Jedną sprawę przedstawiają dwie osoby, wcielające się w odmienne role procesowe. Podstawą wystąpień są kazusy opracowane na podstawie spraw sądowych, przygotowane przez członków jury.

W ubiegłym roku bezkonkurencyjny okazał się Iwo Dzięciołowski, student trzeciego roku prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Otrzymał również nagrodę publiczności i Nagrodę Patrona Konkursu prof. Krzysztofa Indeckiego. Drugie miejsce wywalczył Karol Jaworski z Rzeszowa a trzecie Roksana Małek z Łodzi. Jury przyznało również wyróżnienie dla Szymona Studzińskiego z Torunia. Nagrodę od członków ELSA Poland otrzymał Paweł Kołaczek z Poznania.

Iwo Dzięciołowski zdradził nam tajemnicę swojego sukcesu – Do każdego z trzech etapów konkursu przygotowywałem się bardzo podobnie. Po losowaniu kazusów pozwalałem „dojrzeć” sprawie we mnie przez mniej więcej jeden dzień. W trakcie tego dnia układałem pomysły na linie argumentacji. Gdy już miałem wyobrażenie, jak chciałbym, żeby moja mowa wyglądała, szedłem do czytelni. Tam szukałem w komentarzach, monografiach, orzeczeniach i artykułach wszystkiego, czego mógłbym użyć. Na samo poszukiwanie informacji zdarzało mi się poświęcić tam nawet dwa pełne dni. Uważam, że to zdecydowanie najważniejszy etap przygotowań.

Można mówić pięknie, ale jeżeli nie mówi się merytorycznie, to niestety mija się to z celem. Poza tym fakt, że byłem dobrze przygotowany od strony prawniczej dawał mi dużo pewności siebie, co dla wystąpienia jest z całą pewnością kluczowe.

Później  cały dzień trwało złożenie mowy z informacji, które zdobyłem i pomysłów, które miałem pierwszego dnia. Pierwsza wersja mowy jest oczywiście zbyt długa, no i brakuje jej czasem dramatycznych momentów, dlatego w tym przedostatnim etapie zdecydowana jej część jest wykreślana. Decyduję wtedy również, które fragmenty należy uwypuklić – i dopiero wtedy staram się im nadać odpowiedni charakter zabiegami oratorskimi. Służą mi one jednak wyłącznie do podkreślenia argumentacji prawniczej – nigdy na odwrót. Nie zachwyca mnie retoryka dla retoryki, kiedy forma przerasta myśl.

Na tym etapie pracy ważny był dla mnie również kontakt z praktykami, którzy na co dzień zajmują się podobnymi sprawami. Takie kontakty pomogły mi jeszcze lepiej sformułować niektóre myśli, a tym samym udoskonalić mowę.

Na ostatniej prostej przed konkursem musiałem już tylko nauczyć się mowy na pamięć. Przychodziło mi to jednak z dużą łatwością, bo od wielu dni „żyłem” daną sprawą, dlatego kiedy zaczynałem się uczyć, naturalnie wiedziałem co i jak mam powiedzieć. Myślę, że to moje zaangażowanie się, „wczucie się” w rolę, było widoczne podczas konkursu, i z całą pewnością było elementem składowym mojego sukcesu – mówił Dzięciołowski.

Finał Konkursu odbędzie się 15 marca 2017 roku w Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1) o godzinie 10:00 w Oratorium Marianum. Tydzień przed nim, 7 marca, odbędą się eliminacje. Zwycięzca weźmie udział w Finale XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. mec. Joanny Agackiej-Indeckiej.

Organizatorzy czekają na zapisy do 27 lutego do godziny 22.00. Chętni muszą wypełnić formularz

Regulamin dostępny jest na stronie

Harmonogram Konkursu:
28.02.2017 r. 15:00 – Losowanie kazusów i stron procesowych!
7.03.2017 r. 17:00 – Eliminacje i losowanie kazusów na Finał.
15.03.2017 r. 10:00 – Finał w Oratorium Marianum

Więcej informacji o wydarzeniu na facebooku

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

24 Lut 2017