Strona używa plików cookies więcej

Wydarzenia / 9 Marzec

Petr Zelenka w Zakładzie Bohemistyki UWr

Na zdjęciu czeski reżyser Petr Zelenka
Fot. Piotr Porębski/Gutek Film

Jeden z najlepszych europejskich reżyserów spotka się ze studentami i mieszkańcami Wrocławia w ramach projektu Visiting Professor. Pokaże też swój najnowszy film – „Zagubieni”.

Petr Zelenka odwiedzi Wrocław na zaproszenie Zakładu Bohemistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. 9 marca o godz. 16.00 pojawi się w Centrum Technologii Audiowizualnych przy ul. Wystawowej 1, gdzie zaprezentuje swój najnowszy – zgłoszony w tym roku przez Czechów do Oscara – film „Zagubieni”. Po projekcji Zelenka wygłosi referat i odpowie na pytania publiczności. Weźmie również udział w dyskusji o kondycji kulturalnej współczesnych społeczeństw posttotalitarnych. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Wstęp jest wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc bezpłatne wejściówki trzeba wcześniej odebrać na portierni CeTA.

Na pomysł zorganizowania wizyty Petra Zelenki wpadły dr Dorota Żygadło-Czopnik, dr Magdalena Matkowska-Jerzyk i dr Kamila Woźniak z Zakładu Bohemistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr.

– Postanowiłyśmy wykorzystać możliwość zaproszenia w ramach projektu Visiting Professors nie naukowca, ale artysty. Postawiłyśmy wszystko na jedną kartę – to musiała być gwiazda! – mówi Magdalena Matkowska-Jerzyk.

– Był to ukłon w stronę naszych studentów, bohemistów, którzy są zafascynowani czeskim kinem. – Uwielbiają „Samotnych”, „Braci Karamazow” czy „Rok diabła” – dodaje. – Wielu naszych studentów i absolwentów podkreśla, że to właśnie zainteresowanie czeską kinematografią sprawiło, że wybrali filologię czeską.

Przy okazji odwiedzin Petra Zelenka organizatorki chcą podkreślić, że bohemistykę – często uważaną za niszowy kierunek – naprawdę warto studiować. I pokazać, że absolwenci znający bardzo dobrze język czeski, realia i kulturę Czech są dzisiaj poszukiwani na rynku pracy.

Organizatorem wizyty jest Zakład Bohemistyki działający w Instytucie Filologii Słowiańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych. Petr Zelenka będzie gościł we Wrocławiu od 8 do 10 marca. Wizyta jest finansowana ze środków Gminy Wrocław w ramach programu Visiting Professors z funduszu Scientiae Wratislavienses.

Więcej informacji na stronie FB poświęconej wydarzeniu.

Dodane przez: Michał Raińczuk

3 Mar 2017

ostatnia modyfikacja: 13 Mar 2017