Konferencje / Nauka / Wydarzenia / 13–14 Marzec

Prawo i komiksy na Uniwersytecie Wrocławskim

2 dni, 3 specjalistów, 4 fascynujące wystąpienia przedstawiające naukowe spojrzenia na komiks.

SKN Doktryn Politycznych i Prawnych WPAE UWr oraz Graphic Justice Research Alliance mają przyjemność zaprosić na pierwsze w Polsce certyfikowane seminarium naukowe poświęcone tematyce prawa i komiksu: „Prawo jest wśród nas: Law and Comics”. Odbędzie się ono 13 i 14 marca w sali 2D WPAE, od godziny 11.00.

Gościem specjalnym będzie dr Thomas Giddens z St. Mary’s University w Twickenham w Londynie, który otworzy seminarium warsztatami „Crime and Comics: Intersections and Histories”. Jest on redaktorem jedynego na świecie kompleksowego opracowania dotyczącego związków pomiędzy prawem a komiksami „Graphic Justice: Intersections of Comics and Law” (Routledge 2015). Obecnie pracuje nad monografią dotyczącą epistemologii oraz relacji między nauką prawa, komiksem, a graficznymi przedstawieniami sprawiedliwości.

W trakcie seminarium naukowego przybliży tę tematykę, przedstawiając w swoim pierwszym wystąpieniu współczesną historię komiksu z perspektywy prawa, opowiadając o przedstawianiach prawa, sprawiedliwości, przestępstw i przestępców w komiksach. Pokaże również w jaki sposób kształt komiksów był kształtowane przez regulacje prawne, w szczególności przez amerykański Comics Code z 1954, do dziś stosowany w złagodzonej formie przez niektórych wydawców.

Dr Thomas Giddens wyjaśni też, w jaki sposób komiks pozwala nam spojrzeć na prawo z punktu widzenia teorii i praktyki, argumentując, że prawo, podobnie jak komiks, powstaje z chaosu szczegółów wspólnie tworzących coś abstrakcyjnego. Komiks, jako medium powstałe z przenikających się, a jednocześnie namacalnych, obrazu, tekstu, narracji, wizji, estetyki, symboli, przestrzeni, grafiki, daje nam wyjątkową możliwość złożonej („wielomodułowej”) analizy tekstów prawniczych, która wykracza poza tradycyjną formę prawo jako tekstu.

Pierwszego dnia seminarium wystąpi również dr Michał Szawerna z Instytutu Filologii Angielskiej UWr, który przedstawi referat „Metaphoricity of Selected Conventional Signs in Comics: An Exploration in Multimodal Cognitive Linguistics”. Dzień zamknie mgr Michał Wolski z Instytutu Filologii Polskiej UWr, który wygłosi referat „Marvel Comics as a Repository of Collective Imagination: Diversity, Morality and Contemporary History”. Po każdym wystąpieniu przewidujemy dyskusję.

Na drugi dzień zaplanowaliśmy dwa wydarzenia. Najpierw odbędzie się wykład wspomnianego wcześniej Thomasa Giddensa „Komos and Nomos: Towards a Multimodal Law”. Po nim przewidujemy szeroką dyskusję z ekspertem dotyczącą przecinania się prawa i komiksu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie poświęconej wydarzeniu.

3 Mar 2017

ostatnia modyfikacja: 11 Kwi 2017