Ogólnopolski Półfinał Turnieju Młodych Fizyków 2017

Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego już po raz trzeci jest organizatorem Ogólnopolskiego Półfinału Turnieju Młodych Fizyków. Turniej Młodych Fizyków to drużynowe zawody uczniów szkół ponadgimnazjalnych organizowane w Polsce od 1990 roku w powiązaniu z Międzynarodowym Turniejem Młodych Fizyków (International Young Physicists’ Tournament – IYPT). W finałowych zawodach wyłaniana jest polska reprezentacja na IYPT, który w tym roku odbędzie się w dniach  od 5 do 12 lipca w Uniwersytecie Narodowym w Singapurze.

W bieżącym roku impreza organizowana jest we współpracy z Odziałem Wrocławskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego oraz Akademickim Centrum Przedmiotów Technicznych i Ścisłych Politechniki Wrocławskiej. Zawody rozgrywane będą 11 marca od godziny 11:00 w sali im. Jana Rzewuskiego w budynku Wydziału Fizyki i Astronomii na placu Maksa Borna 9.

Do zawodów zakwalifikowały się 4 drużyny reprezentujące:

• Klub Amatorów Odkrywców Nauki w Bieczu,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 we Wrocławiu,
  • V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
  • Zespół Szkół Nr 6 im. Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju.

Program imprezy:

• 9:00–11:00    rejestracja drużyn (p. 121, pierwsze piętro)
  • 11:00–11:30 otwarcie, informacje wstępne, losowanie i prezentacja drużyn – sala 60
  • 11:30–15:00 I część zawodów (pierwsze starcie turniejowe – 4 drużyny) – sala 60
  • 15:00–15:45 obiad (stołówka)
  • 15:45–19:15 II część zawodów (drugie starcie turniejowe – 3 drużyny) – sala 60
  • ok. 19:30 ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów – sala 60

Serdecznie zapraszamy nauczycieli fizyki oraz ich uczniów do udziału w tegorocznych zawodach w roli obserwatorów i gorące dopingowanie uczestników. Liczymy, że formuła zawodów, a przede wszystkim zaangażowanie drużyn z Biecza, Wrocławia, Krakowa i Jastrzębia Zdroju, zainspiruje Was do udziału w przyszłorocznej edycji Turnieju.

Turniej polega na opracowaniu rozwiązań otwartych problemów i ich przedstawieniu najpierw w formie pisemnej (I etap), a następnie w formie referatów i dyskusji nad przedstawionymi rozwiązaniami. Półfinały turnieju rozgrywane są w języku polskim, a finał w języku angielskim. W zawodach turniejowych uczestniczą pięcioosobowe drużyny uczniowskie, przy czym  praca w szkole może być prowadzona przez liczniejsze zespoły. Problemy turniejowe w liczbie 17-tu są corocznie ustalane (oryginalnie w języku angielskim) przez Międzynarodowy Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków (IOC IYPT). Szczegóły dotyczące zawodów oraz opisy problemów znaleźć można na stronach: http://iypt.org oraz http://tmf.org.pl/pl/.

Organizatorem TMF jest Polskie Towarzystwo Fizyczne we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Pałacem Młodzieży w Katowicach oraz Zakładem Dydaktyki Fizyki w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Polskie Towarzystwo Fizyczne jest organizacją członkowską Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków (IYPT Member Organization – IMO). Nad organizacją Turnieju czuwa Krajowy Komitet Turnieju Młodych Fizyków powoływany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Dodane przez: Agata Sałamaj

9 Mar 2017