Nauka / Wydarzenia

Noc Humanistów pełna tajemnic

Już 1 kwietnia odbędzie się IV Noc Humanistów. Tym razem hasłem przewodnim uczyniono „Tajemnicę w kulturze”. Wobec nieznanego staną badacze mitów, kina grozy, dźwięków miasta, snu czy też rzymskich sypialń. Na program złożą się nie tylko wykłady, ale także warsztaty i LARP.

Noc Humanistów to cykliczna impreza, mająca na celu promocję działalności badawczej i dydaktycznej naukowców i studentów reprezentujących Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest ona adresowana do szerokiego grona odbiorców, służy odkrywaniu nowych horyzontów i niewyczerpanego potencjału studiów humanistycznych.

W tym roku mówić będziemy o tajemnicy. Najczęściej jest ona rozumiana jako zachowanie jakiegoś faktu lub zdarzenia w skrytości. Może chodzić o dokumenty lub inne materiały zawierające informacje o losach osób lub przedmiotów, czy też o ukryte siły, procesy, władze, które chronione są przed wiedzą zwykłych ludzi. Tajemnice łączą się nie tylko z tym, co poufne, ale również z trudnymi do wyjaśnienia historiami. W religiach z kolei z jednej strony mamy do czynienia z normami, regułami i zakazami dotyczącymi ujawniania powierzonych w poufności wyznań, z drugiej z księgami oraz obrzędami odwołującymi się do niejawnych, nieobserwowalnych wymiarów rzeczywistości. Dzisiejszy świat polityki i gospodarki także opiera się na tajności. Podobnie jest w przypadku innych sfer życia. Sekrety i sekretności, wiedza tajemna, ezoteryka, enigmy obrazów, spiski, zdarzenia niezrozumiałe, zjawiska niełatwe do wytłumaczenia, towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów i pozostają istotną częścią kultury.

Dla humanistyki każdy przedmiot, fakt, sytuacja, sprawa może kryć tajemnicę i stanowić wyzwanie. Stąd pomysł na hasło IV Nocy Humanistów. Chcemy przypomnieć, jak istotna jest „Tajemnica w kulturze” i jak ważną rolę odgrywa w nauce. 1 kwietnia przy ul. Dawida 1 (gmach Instytutów Pedagogiki i Psychologii) badacze ukazywać będą, w jaki sposób w reprezentowanych przez nich dyscyplinach odsłaniane są tajemnice. Szczegółowy program imprezy znaleźć można tutajna profilu FB Nocy Humanistów oraz w załączniku poniżej.

Organizatorem Nocy Humanistów jest Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

20 Mar 2017

ostatnia modyfikacja: 20 Mar 2017