Nauka / Wydarzenia

Tajemnice kryptografii i przygoda z kosmosem na Wydziale Fizyki i Astronomii

Tłumy uczniów wystartowały w piątek w grze terenowej, która była atrakcją Drzwi Otwartych, zorganizowanych na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem dra Marka Mozrzymasa, który wspólnie z uczniami odbył wędrówkę od historii ku teraźniejszości metod matematycznych, związanych z szyfrowaniem wiadomości. Wyjaśnił zarówno sposoby szyfrowania, jak i techniki kryptoanalizy, czyli łamania szyfrów. Punktualnie o 12.00 w siedzibie Wydziału przy pl. Maksa Borna 9 rozpoczęła się gra terenowa.

Na pięciu piętrach budynku na uczestników czekało szesnaście miejsc, w których mieli okazje zdobyć cenne punkty. Każdy punkt to osobne wyzwanie. Astronomowie przygotowali zadania eksperymentalne i quiz wiedzy o astronomii, trzeba było również umieć rozpoznać struktury na Marsie. W następnym pokoju odpowiedzieć na pytanie, jak elektrony rozpoznają materię, a w kolejnym popisać się znajomością własności cząstek elementarnych. Znalazło się również wyzwanie dla przyszłych informatyków – Przygotowaliśmy pytania z podstaw programowania. Przygotowaliśmy również pokazy: o laserach, w którym wykorzystujemy właściwości optyki oraz wirtualnej rzeczywistości i zachęcamy do studiowania naszego kierunku – mówił Kacper Żołądziejewski z II  roku informatyki stosowanej i systemów pomiarowych.

Gra była okazją do poznania specjalistycznego sprzętu, który służy do pracy studentom i pracownikom Uniwersytetu. Uczniowie poznali m.in. zasady działania aparatury do charakterystyki warstw molekularnych.

Już jutro (w sobotę 25 marca) kolejne Drzwi otwarte na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska,  w Kampusie Grunwaldzkim: Wydział Biotechnologii, Wydział Chemii, Wydział Matematyki i Informatyki a w niedzielę 26 marca na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii.

Zapraszamy!

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz