Konferencje / Nauka / Wydarzenia

IV Obrady o kulturze staropolskiej – Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej

6 i 7 kwietnia odbędzie się już czwarta z kolei edycja obrad o kulturze staropolskiej. W tym roku temat przewodni ogólnopolskiej studencko-doktorancko-eksperckiej konferencji naukowej to "Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej".

Organizatorzy z Studenckiego Koła Naukowego Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego zapraszają do Audytorium w Instytucie Historycznym UWr przy ul. Szewskiej 49. W ciągu dwóch dni referaty wygłosi prawie pięćdziesiąt osób z całej Polski. Obrady z przerwami będą trwały od 10.00 do 19.00 każdego dnia.  W czwartek o godz. 11.25 zaplanowany jest również solowy recital Radosława Dembińskiego z zespołu Oak Brothers na viola da gamba.
Konferencja objęta jest honorowym patronatem pełnomocnika Marszałka województwa dolnośląskiego ds. współpracy z młodzieżą Krystiana Ulbina. Patronem przedsięwzięcia jest też Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Organizatorzy  postarali się również o sponsorów, takich jak Muzeum Pana Tadeusza, wydawnictwo Adam Marszałek oraz wydawnictwo Gajt. Medialnie obrady wspierają WTMH, Histmag.org, Radio LUZ, Historykon.pl oraz Dlastudenta.pl.
W panelu eksperckim UWr reprezentować będzie prof. Filip Wolański, z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu przyjedzie dr Bernadetta Manyś, z Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego dr Zbigniew Hundert, a w dyskusji weźmie udział dr hab. Adam Perłakowski z Uniwersytetu Jagielońskiego. Spodziewać się można różnorodniej tematyki. Uczestnicy konferencji przekonają się, jak wyglądały, z czego się składały i czym się różniły śluby z epoki staropolskiej od tych współczesnych. Pewnego rodzaju specyficzną celebracją był również pogrzeb, dowiedzieć się więc będzie można, jak żegnano się z dostojnikami państwowymi i w co ubierano się na tę ceremonię. Ważnymi wydarzeniami były również różnego rodzaju święta religijne. Czy obchodzono je podobnie jak obecnie? Jakie to były święta? Czy wszystkie są kontynuowane po dziś? Prelegenci z pewnością będą w stanie udzielić odpowiedzi. Wśród referatów pojawią się elementy kulinarne, poetyckie, mody czy kultury materialnej. Nie zabraknie czarownic i szubienic, kamiennych krzyży i zakonnic.

Dodane przez: Agata Kreska

5 Kwi 2017