Konferencje / Studenci / Wydarzenia

Dni Kultury Dawnej na UWr

Z inicjatywy grupy studentów z kół naukowych oraz Zespołu Tańca Dawnego w dniach 30–31 marca odbyły się na Uniwersytecie Wrocławskim Dni Kultury Dawnej. O idei i przebiegu tego niezwykłego wydarzenia piszą studenci UWr – Marcin Czapliński (historia) oraz Maria Frańczak (historia sztuki).

Ideą Dni Kultury Dawnej była chęć przybliżenia mało znanych i rzadko poruszanych aspektów historii, takich jak obyczaje, taniec i muzyka dawna. Inicjatywa ta miała więc na celu zaprezentowanie interdyscyplinarnego spojrzenia na kulturę dworską XVI–XVIII wieku. Pragnieniem organizatorów było zwrócenie uwagi na komplementarność sztuk, czyli na wspólne łączenie się i uzupełnianie ceremoniału dworskiego, architektury, muzyki i tańca. Aby zapewnić odpowiednią atmosferę przypominającą dworskie realia, Dni Kultury Dawnej odbyły się w jednej z najbardziej reprezentacyjnych sal Uniwersytetu Wrocławskiego, tj. w barokowym wnętrzu Oratorium Marianum w gmachu głównym.

Patronat honorowy objął prorektor ds. studenckich dr hab. Rafał Wojciechowski prof. nadzw. UWr. Dodatkowo patronem był pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. młodzieży Krystian Ulbin. Ze strony medialnej wydarzenie wsparli: Muzeum Pana Tadeusza, portal histmag.org, dlastudenta.pl, akademickie radio LUZ, Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii, ESK Wrocław 2016 oraz magazyn „Nowe Dziennikarstwo”.

Dni Kultury Dawnej skierowane były nie tylko do studentów, ale i mieszkańców oraz turystów Wrocławia, tworząc tym samy nowy element na kulturalnej mapie miasta. Ponadto były idealną okazją do promocji Uniwersytetu Wrocławskiego oraz działalności inicjatorów wydarzenia, czyli działających na UWr Studenckich Kół Naukowych: Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego oraz Ochrony Dziedzictwa Kultury, a także Zespołu Tańca Dawnego UWr. Szeroko zakrojona współpraca pomiędzy dwoma studenckimi kołami naukowymi z Instytutu Historii i Zespołem Tańca Dawnego UWr wymagała dużego zaangażowania członków organizacji i poświęcenia wielu miesięcy przygotowań. Warto podkreślić, że Dni Kultury Dawnej nie mogłyby się odbyć, gdyby nie wygranie grantu w konkursie Rady Kół Naukowych w kategorii „Popularyzatorzy nauki”.

Program Dni Kultury Dawnej był bogaty, obfitował w prelekcje o różnorodnej tematyce dotyczącej aspektów kultury dworskiej, a także zawierał spektakle muzyczno-taneczne. W pierwszym dniu  po wykładach na temat mody w XVI–XVIII wieku i historii sposobów zapisu tańca, Zespół Tańca Dawnego UWr wraz z duetem Oak Brothers, specjalizującym się  w grze na historycznych instrumentach, przedstawili spektakl pt. „Taniec i muzyka XVIII wiecznej Francji”. Drugiego dnia wystąpił gość specjalny – zespół Alla Danza Baroque z Brna, który rekonstruuje taniec barokowy. Goście z Czech zaprezentowali spektakl pt. „Na dworze króla”. Przybyli do Oratorium Marianum widzowie dzięki prelekcji zapoznali się również ze specyfiką architektury rezydencjonalnej na Śląsku. Finałowym punktem Dni Kultury Dawnej był spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów” wykonany przez Zespół Tańca Dawnego UWr. Taneczne przedstawienie oparto na utworach Lewisa Carrolla: „Alicja w Krainie Czarów” oraz „Alicja po drugiej stronie lustra”. Za reżyserię, choreografię, scenografię i kostiumy odpowiedzialna była Anna Gościniak.

Na Dniach Kultury Dawnej obecny był rektor UWr prof. Adam Jezierski, który dwukrotnie zabrał głos. W swoich wypowiedziach podkreślił wagę wydarzenia i wyraził uznanie dla tej studenckiej inicjatywy. Wiele przyjemnych słów padło również od prof. Joanny Nowosielskiej-Sobel, która reprezentowała Instytut Historyczny UWr i od początku wspierała całą akcję, np. udzielając organizatorom wielu wskazówek.

Dni Kultury Dawnej zostały pozytywnie odebrane, o czym świadczą liczne wyrazy uznania od publiczności. Inicjatorzy mają nadzieję, że zapoczątkowana przez nich propozycja będzie w przyszłości kontynuowana i wzbogacana o nowe elementy.

Marcin Czapliński (student historii) oraz Maria Frańczak (studentka historii sztuki)

Dodane przez: Kamilla Jasińska

12 Kwi 2017