Nauka / Wydarzenia

Dyktando po rosyjsku, czyli niemałe wyzwanie

8 kwietnia Centrum Języka Rosyjskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr przyłączyło się do kolejnej edycji ogólnorosyjskiego – a swoim zasięgiem międzynarodowego – dyktanda powszechnego języka rosyjskiego.

Dyktando zainicjowali 14 lat temu studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Nowosybirsku, nie podejrzewając nawet, że akcja przerodzi się z czasem w międzynarodowy projekt, który na dobre wpisze się w kalendarz imprez edukacyjnych poświęconych językowi rosyjskiemu. Obecnie za opracowanie materiałów dyktanda odpowiadają wiodący specjaliści w zakresie ortografii i punktuacji rosyjskiej (przedstawiciele Instytutu Językoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk, Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego, Uniwersytetu w Nowosybirsku i in.).

W tym roku w dyktandzie uczestniczyło 866 miast z 6 kontynentów, a tekst pisarza Leonida Józefowicza napisały 200 234 osoby. We Wrocławiu dyktando napisało 62 odważnych uczestników: jedynie dla 12 z nich język rosyjski jest językiem ojczystym; wśród pozostałych osób znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele Instytutu Filologii Słowiańskiej: studenci stacjonarnych i zaocznych studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Dyktando we Wrocławiu napisali również wykładowcy i nauczyciele języka rosyjskiego. Tekst przeczytała, a właściwie podyktowała, dr Irina Kabyszewa, kierownik Centrum Języka Rosyjskiego IFS.

Wydarzenie w IFS uświetniła absolwentka Nowosybirskiego Uniwersytetu, Anastazja Kasztanova, mieszkająca aktualnie we Wrocławiu. Opowiedziała ona uczestnikom o pierwszych edycjach dyktanda i o tym, co sprawiało jej największe trudności podczas pisania. Życzyła wszystkim powodzenia i nie kryła swojego zachwytu, widząc tylu obcokrajowców zdecydowanych sprawdzić swoją znajomość, jakże trudnej, ortografii i punktuacji rosyjskiej!

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się ze swoimi pracami oraz otrzymać certyfikaty już 7 maja. Wtedy też zostaną wręczone nagrody osobom, które z zapisem tekstu pod dyktando poradziły sobie najlepiej. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: osobom, dla których rosyjski jest językiem ojczystym oraz osobom, dla których jest on językiem obcym.

Organizatorami dyktanda byli: dr Irina Kabyszewa, dr Dorota Drużyłowska oraz dr Jakub Walczak.

dr Dorota Drużyłowska, Zakład Języka Rosyjskiego IFS

Dodane przez: Kamilla Jasińska