Noc Muzeów także na Uniwersytecie Wrocławskim

W ramach uwielbianej przez wrocławian imprezy odbędzie się w tym roku ponad 200 wydarzeń. Wśród ponad 80 instytucji biorących udział w Nocy Muzeów nie zabraknie także naszej uczelni.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997. W 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Organizowana jest zawsze w trzeci weekend maja i powiązana jest z obchodami Święta Muzealnika. Głównym celem imprezy jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.

W tegorocznej edycji Nocy Muzeów we Wrocławiu udział zapowiedziało ponad 80 instytucji. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. Organizatorzy oprócz umożliwienia zwiedzania stałych i czasowych wystaw przygotowali wydarzenia specjalne – wykłady, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z artystami.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów stworzona zostanie specjalna ścieżka Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 DRAFT SYSTEMS, największego w Polsce przeglądu sztuki współczesnej. To świetna okazja, by obejrzeć wszystkie wystawy Biennale, trwające w wielu wrocławskich lokalizacjach min. w: Centrum Sztuki WRO, Narodowym Forum Muzyki, Pałacu Ballestremów, Galerii Entropii, Klubie UFF, Muzeum Narodowym, Synagodze pod Białym Bocianem.

Po raz pierwszy włącza się w obchody Nocy Muzeów Pawilon Czterech Kopuł. Przez cały wieczór zwiedzający będą mogli wziąć udział w grze „Sztuka tajemna”, nie zabraknie także warsztatów rodzinnych. Wyjątkowym wydarzeniem będzie happening – wspólne działanie twórcze z udziałem zwiedzających, nawiązujące do pracy Magdaleny Abakanowicz „Tłum”. Miłośnicy sztuki filmowej będą mieli okazję zobaczyć „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa.

Swoje przestrzenie udostępni również po raz pierwszy Oddział Teatru im. Henryka Tomaszewskiego Nowy Oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia, gdzie będzie można poznać funkcjonowanie teatru „od kuchni” oraz Centrum Historii Zajezdnia, gdzie będzie można zwiedzić wystawę główną „Wrocław 1945-2016” oraz wystawę czasową poświęconą Zbigniewowi Cybulskiemu.

W tegorocznej Nocy Muzeów weźmie ponownie udział także Uniwersytet Wrocławski. W trakcie imprezy będzie można odwiedzić Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre (Cybulskiego 30, godz. 13.00-23.00), Muzeum Mineralogiczne im. Kazimierza Maślankiewicza (Cybulskiego 32-34, godz 10.00-23.00; Kuźnicza 22, godz. 16.00-23.00) oraz Muzeum Przyrodnicze (Sienkiewicza 21, godz. 17.00-22.00).

Szczegółowe informacje (program, rozkłady jazdy itd.) dostępne są na stronie Wroclaw.pl.

17 maja 2017

ostatnia modyfikacja: 22 maja 2017