Wydarzenia / 22 Maj

Środkowoeuropejskie kartografie: wokół Poruszonej mapy

22 maja w księgarni Tajne Komplety odbędzie się spotkanie z Przemysławem Czaplińskim i Dariuszem Sośnickim.

Ośrodek Współpracy Polsko-Czesko-Słowackiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu mają przyjemność zaprosić na spotkanie z prof. Przemysławem Czaplińskim i Dariuszem Sośnickim poświęcone wyobraźni kulturowej współczesnej literatury polskiej. Pretekstem do rozmowy jest książka Przemysława Czaplińskiego „Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016).

„Dokąd mentalnie zawędrowali Polacy po upadku PRL i gdzie wylądują w XXI wieku? Czy jesteśmy jeszcze w Europie, czy też dryfujemy do krainy króla Ubu?”

Prowadzenie: dr Katarzyna Uczkiewicz

Przemysław Czapliński (ur. 1962) – jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich krytyków literackich, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat Nagrody im. Kościelskich i Nagrody im. Kazimierza Wyki. Pełni funkcję kierownika Pracowni Krytyki Literackiej (na Wydziale Filologii Polskiej UAM), jest także redaktorem czasopisma „Poznańskie Studia Polonistyczne”. Był członkiem Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. W latach 1997-2001 wchodził w skład jury Nagrody literackiej Nike, obecnie zasiada w jury konkursu teatralnego poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej „Metafory rzeczywistości”. Autor wielu ważnych publikacji krytycznoliterackich (m.in. „Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996”, „Ruchome marginesy: szkice o literaturze lat 90.”, „Resztki nowoczesności. Dwa studia o literaturze i życiu”, „Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku”).

Dariusz Sośnicki (ur. 1969) – polski poeta i redaktor; okazjonalnie eseista i tłumacz. W latach 1989-1994 studiował filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktor czasopism literackich „Już jest jutro” (1990-1994) i „Nowy Nurt” (1994-1996). Debiutował w 1994 r. dobrze przyjętym tomem „Marlewo” (nagroda „Czasu Kultury” za najlepszy debiut poetycki). W 2002 r. otrzymał nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, rok później został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Za tom „Symetria” (2002) był nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Literatura. Za tom „Spóźniony owoc radiofonizacji” (2014) nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w 2015 r. W latach 2005-2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. Od listopada 2015 roku redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum.

Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2), 22.05.2017 (poniedziałek), godz. 17:30, wstęp wolny. Więcej informacji na Facebooku.

19 maja 2017

ostatnia modyfikacja: 23 maja 2017