Badania / Nauka

Badanie miłości na Uniwersytecie Wrocławskim

Naukowcy z UWr zapraszają do udziału w badaniach dotyczących miłości. Badacze chcą sprawdzić, jak poziom miłości, osobowość, emocjonalność oraz status związku wpływają na zdrowie i płodność kobiet.

Jesteś od niedawna zakochana? A może od pewnego czasu jesteś singielką? Pomóż naukowcom, a przy okazji nieodpłatnie oceń stan swojego zdrowia. Naukowcy z Instytutu Psychologii i Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego – pod nadzorem prof. Piotra Sorokowskiego – chcą dowiedzieć się, jak miłość i osobowość, emocjonalność i status związku wpływa na zdrowie kobiet. W tym celu badają poziom hormonów płciowych, kortyzolu, lipidogramy, poziom białka CRP oraz morfologię krwi u zakochanych i singielek.

– Do udziału w badaniach zapraszamy kobiety w wieku 25-32 lat, które nie mają dzieci, nie stosują antykoncepcji hormonalnej, nie mają problemów hormonalnych i nie chorują przewlekle – mówi dr Agnieszka Żelaźniewicz z Katedry Biologii Człowieka. – Ponieważ analizujemy poziomy hormonów płciowych, musimy wykluczyć te kobiety, u których poziom badanych hormonów może być zaburzony.

– Poszukujemy kobiet, które są singielkami od minimum 6 miesięcy, oraz świeżo zakochanych, które są w związku od 3 do 6 miesięcy – dodaje dr Judyta Nowak.

Aby wziąć udział w badaniach, wystarczy wypełnić krótki kwestionariusz, a następnie, po skontaktowaniu się z zespołem badawczym, udać się na testy krwi.

– Wszystkie uczestniczki otrzymają wyniki badania krwi, pełnego lipidogramu oraz wyniki analiz poziomu hormonów płciowych – mówi prof. Piotr Sorokowski z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Udział w naszym projekcie jest doskonałą okazją, żeby wykonać bezpłatnie badania, za które w prywatnym gabinecie trzeba zapłacić kilkaset złotych. Wspierając naukę, uczestniczki jednocześnie zadbają o swoje zdrowie.

Naukowcy dodają, że wyniki badań oraz ich publikacja mogą przyczynić się do zwiększenia samoświadomości kobiet i sprawić, że będą lepiej rozumiały procesy zachodzące w ich organizmie.
Panie, które zdecydują się wziąć udział w badaniach, muszą się pospieszyć – potrwają one jedynie do końca czerwca. Warto też wziąć poprawkę na fakt, że testy muszą odbyć się pomiędzy drugim a czwartym dniem cyklu menstruacyjnego.

Więcej informacji na Facebooku oraz pod adresem mailowym: badaniekobiet@uwr.edu.pl.

Wymogi do badania:

• kobieta
• 25-32 lata
• zdrowa (brak chorób przewlekłych, nie przyjmuje leków)
• nie przyjmuje antykoncepcji hormonalnej
• w związku od 3 do 6 miesięcy
• lub samotna od co najmniej 6 miesięcy
• bezdzietna

Partnerem projektu został portal Sympatia.pl.

Fot. Paul Cross/Flickr/CC BY 2.0

23 maja 2017