Nauka / Wydarzenia

UWr czwarty wśród polskich uniwersytetów

Tak, jak w roku 2016, 2015, 2014 i 2013..., Uniwersytet Wrocławski znalazł się na miejscu siódmym w rankingu uczelni, przygotowanym przez fundację „Perspektywy”. Wśród uniwersytetów jesteśmy czwarci, najlepiej zostały ocenione nasz potencjał naukowy, efektywność naukowa, a także sytuacja absolwentów na rynku pracy.

„Perspektywy” po raz 18 oceniły wyższe szkoły publiczne, niepubliczne i zawodowe. Wyniki, jak co roku, publikowane są w czerwcu, maturzyści zdążą więc jeszcze wybrać miejsce, w którym będą  kontynuować edukację i które wpłynie na ich przyszłe zawodowe losy.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęły ex aequo Uniwersytet Jagielloński i Warszawski, trzecie – Politechnika Warszawska (ze względu na „podwójne” pierwsze miejsce, nie uwzględniono miejsca drugiego), czwarte – wspólnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Politechnika Wrocławska, na szóstym znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. UWr zajął siódme miejsce (73,7 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się także (kolejno): Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska i Warszawski Uniwersytet Medyczny (ex aequo dziesiąte miejsce).

O miejscu w rankingu decyduje siedem kryteriów:

• prestiż (który stanowi 14 proc. całej oceny rankingowej) – tu UWr uzyskał 31,5 proc.
  • absolwenci na rynku pracy (18 proc.) – UWr 74,6 proc.
  • innowacyjność (9 proc.) – UWr 4,6 proc.
  • potencjał naukowy (15 proc.) – UWr 92,9 proc.
  • efektywność naukowa (20 proc.) – UWr 76,8 proc.
  • warunki kształcenia (9 proc.) – UWr 62,9 proc.
  • umiędzynarodowienie studiów (15 proc.) – UWr 43,2 proc.

„Perspektywy” ogłosiły także Ranking kierunków studiów, oceniający 61 najpopularniejszych kierunków studiów. Uniwersytecka biotechnologia (mgr) znalazła się na trzecim miejscu, tak samo jak administracja i historia. Czwarte w Polsce jest nasze prawo, stosunki międzynarodowe, politologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, informatyka (mgr), matematyka, filologia polska oraz archeologia. Na których miejscach znalazły się pozostałe kierunki UWr można sprawdzić na stronie „Perspektyw”.

Wyniki rankingu „Perspektyw” to wskazówka nie tylko dla przyszłych studentów. To także bardzo ważna informacja dla uczelni – w jakim kierunku powinny iść zmiany, na co należy zwrócić baczniejszą uwagę, jakie płaszczyzny wymagają szczególnej pracy. W przypadku Uniwersytetu Wrocławskiego cieszy stała, stabilna pozycja i wysoka ocena w kryteriach tak ważnych, jak potencjał naukowy i sytuacja absolwentów na rynku pracy. Przede wszystkim jednak musimy zadbać, by nie tylko nie utracić pozycji, ale by w kolejnym rankingu móc pochwalić się lepszym wynikiem. Przede wszystkim po to, by nasza uczelnia stała się miejscem numer jeden dla – obecnych i przyszłych – studentów i naukowców.

Dodane przez: Agata Kreska

12 Cze 2017