Doktoranci / Ludzie / Studenci / Wydarzenia

Młodzi geolodzy wyruszają na Filipiny

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego podjęli się organizacji kolejnej w historii Koła zagranicznej wyprawy naukowej. Tym razem celem jest Azja Południowo-Wschodnia, a konkretniej – malownicze wyspy Archipelagu Filipińskiego.

Członkowie wyprawy Filipiny 2017
Fot. Z archiwum SKN Geologów UWr

Filipiny znajdują się na obszarze określanym jako „Pacyficzny Pierścień Ognia” – strefie intensywnie zachodzących procesów tektonicznych, odpowiadających za charakterystyczne dla tego regionu zjawiska, takie jak wulkanizm i trzęsienia ziemi. Głównym celem studenckiej wyprawy Filipiny 2017 jest zapoznanie się z czynnymi procesami geologicznymi w obrębie struktury nazywanej łukiem wyspowym.

Wysoka aktywność tektoniczna tej części świata ma związek z umiejscowieniem w obrębie strefy kolizji płyt tektonicznych, z którą powiązane są głębie pobliskich rowów oceanicznych, takich jak Rów Filipiński. Wyjątkowe położenie tego wyspiarskiego kraju odpowiada za jego niezwykłą dla geologów atrakcyjność. W krajobrazie Filipin wyróżniają się liczne, czynne wulkany, takie jak stratowulkan Mayon – najaktywniejszy w tym kraju, położony na wyspie Luzon, Taal – stożek zlokalizowany w rozległej kalderze czy położony w paśmie Zambales Pinatubo.

Podczas sierpniowego pobytu na Filipinach SKN Geologów planuje przemierzenie północnej i środkowej części archipelagu: wysp Cebu, Bohol oraz Luzon. Prawie tydzień geolodzy spędzą z naukowcami i studentami z Narodowego Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Filipińskiego, zwiedzając laboratoria, zapoznając się ze stosowanym specjalistycznym sprzętem, a także uczestnicząc w wycieczkach terenowych po najciekawszych pobliskich stanowiskach geologicznych.

Młodzi geolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego co roku organizują obozy naukowe w różnych częściach świata. W ciągu ostatnich kilku lat odwiedzili m.in.: Indonezję (2013), Szwecję i Norwegię (2014), Niemcy (2015), Bałkany (2015), Cypr (2016) oraz Szkocję (2017). Tego typu wyjazdy są dla studentów nie tylko niepowtarzalną okazją do zwiększenia swojej wiedzy dotyczącej budowy geologicznej danego obszaru, ale także poznania przyrody, kultury i walorów krajobrazowych, przy wykorzystaniu formy aktywnej turystyki poznawczej – geoturystyki.

O ponadprzeciętnych walorach licznych wypraw świadczyć mogą nagrody, zdobyte w Ogólnopolskim Konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego „StRuNa”, odbywającym się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. SKN Geologów zostało wyróżnione trzykrotnie w kategorii „Wyprawa Naukowa Roku” i raz za całokształt działalności jako „Koło Naukowe Roku”. Żadne inne krajowe Koło Naukowe Geologów nie może pochwalić się takimi osiągnięciami, a SKNG UWr plasuje się obecnie w ścisłej czołówce Kół Naukowych w Polsce (wg rankingu „Parada Zwycięzców” Studenckiego Ruchu Naukowego). SKNG jest także dumnym laureatem Konkursu Ministra Środowiska „GEOLOGIA 2016” w kategorii Młodzi.

Wyprawa „Filipiny 2017” odbędzie się w dniach 2-26 sierpnia 2017 r. i weźmie w niej udział 10 osób – członków SKN Geologów UWr wraz z opiekunem naukowym, dr. Waldemarem Sroką. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatami honorowymi Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej. Partnerem wyprawy jest firma BRUBECK, a patronat medialny sprawuje Akademickie Radio LUZ.

Wyprawę Filipiny 2017 możecie śledzić na facebooku SKN Geologów.

Dodane przez: Małgorzata Jurkiewicz

1 Sie 2017