25 lat Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

W sierpniu ćwierćwiecze istnienia świętuje Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyjątkowa placówka ma siedzibę w barokowym gmachu głównym uczelni.

Muzeum powstało 6 sierpnia 1992 roku. Zostało wyodrębnione z Oddziału Zbiorów Muzealnych (struktury Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego). W jego skład weszły początkowo historyczne wnętrza udostępniane zwiedzającym – Aula Leopoldyńska i Schody Cesarskie, a od 1997 roku także Oratorium Marianum. W kolejnych latach zorganizowano wystawę stałą w Sali im. Romana Longchampsa de Bériera (w 2002 roku) i udostępniono do zwiedzania Wieżę Matematyczną (w 2000 roku).

Przełomową datą w dziejach Muzeum był jubileusz 200-lecia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu (2011 rok), gdy powiększono przestrzeń wystawy stałej o drugą salę (Sala im. Stefana Banacha) i przylegający do niej korytarz, a trzecią salę – Pod Filarem – przeznaczono na wystawy czasowe. Wszystkie sale muzealne poddano wówczas remontowi i zaaranżowano na nowo. W nowej koncepcji starano się uwzględnić całą, ponad 300-letnią, historię uczelni, począwszy od założonej w 1702 roku Akademii Leopoldyńskiej, poprzez okres funkcjonowania Universitas Litterarum Wratislaviensis (1811-1911) i Śląskiego Uniwersytetu imienia Fryderyka Wilhelma (1911-1945), aż po okres powojenny, ze szczególnym uwzględnieniem czasów pionierskich (1945-1948) i „kapitału założycielskiego”, wniesionego przez uczonych lwowskich.

Prof. dr hab. Jan Harasimowicz, dyrektor Muzeum, tak określa jego misję:

– Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego pielęgnuje pamięć o dokonaniach uczelni w ciągu ponad trzystu lat jej dziejów. Czyni to za pośrednictwem wystawy stałej, licznych wystaw czasowych, ogólnie dostępnych baz danych i naukowych publikacji. Jest także otwarte na różne inicjatywy środowiska naukowego uczelni, w tym na wystawy czasowe związane z wielkimi projektami badawczymi – zwłaszcza takimi, które dotyczą historii i kultury Dolnego Śląska.

Z okazji jubileuszu Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na bezpłatne zwiedzanie gmachu głównego uczelni w niedzielę, 6 sierpnia, w godzinach 10.00-17.00. Zwiedzający będą mogli obejrzeć reprezentacyjne wnętrza Uniwersytetu, panoramę miasta rozciągającą się z tarasu Wieży na wysokości 41 m, a także zapoznać się z ekspozycją stałą poświęconą dziejom uczelni i wystawą czasową pt. „Strój i barwa akademicka” (czynna do 15 listopada).

2 Sie 2017

ostatnia modyfikacja: 2 Sie 2017